مقالات

18 تا از خواص آب زرشک که نمی‌دانستید 

خواص آب زرشک

خواص آب زرشک و فواید آن بر هیچکس پوشیده نیست، آب زرشک دارای ویتامین ها و مواد معدنی بسیار مفیدی برای سلامت بدن هست.برای مثال حاوی ویتامین C، ویتامین B, کاروتنویئد مثل کاروتن و لوتئین است. همچنین خواص دارویی بسیاری دارد و در درمان بیماری‌ها موثر است و حاوی سولفات است که برای جلوگیری از ایجادسیستم‌های توموری بسیار کمک کننده است.  .در این مقاله با فواید آب زرشک بیشتر آشنا می‌شویم پس با ما همراه باشید.

خواص آب زرشک طبیعی

برای مصرف آب زرشک دقت داشته باشید که از آب زرشک های آماده استفاده نکنید و تا جای ممکن خودتان آن را تهیه کنید. زیرا مصرف آب زرشک طبیعی برای سم زدایی اندام هایی مثل کبد و کلیه و سم زدایی خون، کاهش کلسترول و چربی خون و درمان سنگ کیسه صفرا موثر است. در ادامه با خواص و فواید بیشتر آب زرشک آشنا می‌شویم.

֎ خواص آب زرشک برای پوست

از مهم‌ترین خواص آب زرشک خاصیت ضدباکتریایی آن بوده که سبب سم زدایی در بدن می‌شود، که به دلیل وجود آلکالوئیدی به اسم بربرین است. ماده بربرین سبب نابودی غشای باکتری می‌شود و همچنین باعث مهار سنتز DNA و پروتئین در باکتری شده و در نهایت مرگ باکتری را به همراه دارد. آب زرشک می‌تواند چربی پوست را تا حد زیادی کنترل کند که به درمان آکنه کمک می کند. همچنین می توانید از ماسک میوه زرشک برای پوست صورت خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که ابتدا مقدار کمی از آن را تست کنید که حساسیت نداشته باشید.

֎ خواص آب زرشک برای دیابت‌

دیابت یک اختلال متابولیکی به حساب می‌آید، افرادی که دارای علائم تکرر ادرار، گرسنگی و تشنگی هستند، احتمال ابتلا به دیابت را دارند. مصرف آب زرشک می‌تواند قند خون شما را کنترل کند، در واقع سبب تنظیم انسولین خون می‌شود‌ همچنین حساسیت به انسولین را کم می‌کند. برای بیمارانی که از دیابت رنج می‌برند مصرف آب زرشک حتی از دارو های مخصوص دیابت نیز موثر تر است.

֎ خواص آب زرشک برای کبد چرب

کبد یک اندام بسیار مهم در سم زدایی بدن است و با تولید صفرا مواد زاید و سمی بدن را از بین می‌برد، مصرف آب زرشک سبب پاکسازی خون و کبد می‌شود و همچنین سودای بدن را کاهش می‌دهد. آب زرشک سبب کنترل رادیکال های آزاد در بدن می‌شود و با خاصیت آنتی اکسیدانی سبب پاکسازی کبد می‌شود. می‌توانید برای تاثیر بهتر آب زرشک را به صورت یک لیوان ناشتا و یک لیوان قبل از خواب مصرف کنید.

֎ خواص آب زرشک برای لاغری 

آب زرشک در افزایش سوخت و ساز بدن بسیار موثر است. ماده بربرین که بالاتر به آن اشاره شده سبب کاهش چربی در افرادی با اضافه وزن می‌شود. بربرین هم چنین سبب تنظیم آنزیم پروتئین کیناز و آدنوزین شده، که این آنزیم ها سبب افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. برای مصرف آب زرشک به منظور لاغری قبل از هر وعده غذایی یک فنجان آب زرشک میل کنید.

از دیگر خواص آب زرشک برای لاغری این است که سبب خارج شدن مواد زاید و فضولات از بدن شده و باعث کوچک شدن شکم می‌شود.

فواید آب زرشک

֎ خواص آب زرشک برای جلوگیری از آلزایمر

بربرین موجود در آب زرشک می‌تواند سبب جلوگیری از آسیب سیستم عصبی شود، یکی از عواملی که سبب بروز آلزایمر می‌شود آمیلوئید پپتید است که این ماده یک سم برای میتوکندری ها به شمار می‌آید و سبب بروز رادیکال های آزاد و آسیب نورون ها می‌شود. بربرین موجود در آب زرشک از تولید آمیلوئید در  سلول های مغزی جلوگیری می‌کند و از بروز بیماری آلزایمر نیز پیشگیری می‌کند.

֎ خواص آب زرشک برای مبارزه با سرطان

زرشک به دلیل داشتن عصاره اتانولی در درمان سرطان پستان نقش بسزایی دارد. همچنین بربرین موجود در آن فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی دارد و دارای اثرات ضد سرطانی هم می‌باشد. سرطان پستان اولین عامل مرگ و میر زنان است و بربرین زرشک می‌تواند تکثیر سلول های سرطانی را متوقف کند. همچنین آب زرشک حاوی ایزوکینولین آلکالوئید هست که یک ترکیب فعال است و خواص ضد التهابی، ضد سرطانی، ضد قارچ و ضد ویروسی دارد.

֎ خواص آب زرشک برای فشار خون

در این مورد توجه داشته باشید که حتما از آب زرشک طبیعی که خودتان آب گرفته آید استفاده کنید. زیرا آب زرشک های آماده حاوی نمک می‌باشد و برای کسانی که فشار خون بالا دارند اصلا توصیه نمی‌شود. اما آب زرشک بدون نمک باعث پایین آمدن فشار خون و کاهش غلظت خون می‌شود. هم چنین سبب کاهش کلسترول خون و در نتیجه بهبود عملکرد عروق و قلب می‌شود. 

֎ خواص آب زرشک برای کاهش تب 

همانطور که گفته شد آب زرشک دارای خواص ضد التهابی و ضد عفونی است و در کاهش تب بسیار موثر است. توجه داشته باشید که زرشک ادرار آور است و هنگام مصرف آب زرشک آب فراوان بنوشید.

֎ خواص آب زرشک برای درمان روماتیسم

روماتیسم نوعی بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی به مفاصل بدن حمله کرده و بافت همبند را دچار آسیب می‌کند و سبب درد مفاصل می‌شود. مصرف آب زرشک می‌تواند با کاهش تورم در محل مفصل ها این درد را تا حد زیادی کاهش دهد.

֎ خاصیت آب زرشک در رفع اسهال

مصرف آب زرشک می‌تواند اسهال را کاهش دهد به دلیل وجود ماده بربرین در آب زرشک و عملکرد آن روی برخی گیرنده‌ها، منتقل کردن مدفوع از روده را کم می‌کند. همچنین باکتری E-coli سبب ایجاد عفونت و اسهال در بدن می‌شود، که با مصرف آب زرشک این عفونت سرکوب شده و اسهال درمان می‌شود.

֎ خواص آب زرشک برای درمان سنگ کلیه

آب زرشک حاوی اسیدهای آلی بسیاری است که در از بین بردن سنگ کلیه تاثیر بسزایی دارد.

֎ خواص آب زرشک برای عفونت های مثانه و دستگاه ادراری

همانطور که بار ها گفته شد، ماده بربرین موجود در زرشک خاصیت ضد باکتری دارد، از تاثیر باکتری روی سلول های بدن جلوگیری کرده و عفونت را سرکوب می کند. همچنین از عفونت دستگاه ادراری و مثانه نیز جلوگیری می‌کند.

֎ خواص آب زرشک برای تولید گلبول سفید

با مصرف آب زرشک می‌توانید سبب تولید و بهبود عملکرد گلبول های سفید در بدن شوید که این مورد نیز با ترکیب بربرین صورت می‌گیرد. 

֎ خاصیت آب زرشک برای اختلالات پوستی

بیماری‌های پوستی نظیر پسوریازیس و آکنه از مواردی هستند که با مصرف آب زرشک روند بهبودی می‌گیرند. به دلیل داشتن خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی. همانطور که بالاتر گفته شد می‌توانید از ماسک زرشک برای صورت استفاده کنید.

֎ فواید آب زرشک برای سلامت چشم

بربرین موجود در آب زرشک سبب تقویت بینایی و سلامت چشم می‌شود. لازم به ذکر است که بیماری‌های چشمی را درمان نمی‌کند اما از تخریب و اختلالات بسیاری جلوگیری می‌کند.

֎ خاصیت آب زرشک برای گلودرد

زرشک دارای مقادیر بالایی ویتامین C هست که برای کاهش درد گلو و بهبود علائم سرماخوردگی و پیشگیری از بروز سرماخوردگی بسیار مفید است.

֎ زرشک و فواید آن برای یبوست

برای درمان یبوست مصرف پودر زرشک توصیه می‌شود. یک قاشق پودر زرشک را با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید و بگذارید دم بکشد. با مصرف روزانه آن می‌توانید یبوست را درمان کنید.

֎ مصرف آب زرشک برای غلظت خون

از مهم‌ترین ویژگی های آب زرشک رقیق کردن خون است، به همین خاطر به افراد دارای غلضت خون توصیه می‌شود که مصرف روزانه آب زرشک را در رژیم غذایی خود داشته باشند. فقط آن دسته از افرادی که داروی هپارین و داروهای انعقاد کننده خون مصرف می‌کنند، توجه داشته باشند که خاصیت ضد انعقادی دارد و اثر دارو را کم می‌کند.

مضرات آب زرشک

خواص آب زرشک کوهی

زرشک کوهی یا همان زرشک سیاه گیاه وحشی ای است که در مناطق مرطوب و کوهستانی رشد می‌کند،. این نوع زرشک همانند زرشک قرمز دارای فواید بسیاری می‌باشد. برای مثال برای بهبود قلب و عروق به کار می‌رود و سبب جلوگیری از ریتم های غیرطبیعی قلب می‌شود. و برای پاکسازی کبد، تنظیم فشار خون و کاهش کلسترول، همچنین درمان قند خون و دیابت نوع دو خواص بسیاری دارد.

مضرات آب زرشک

از مهم‌ترین ترین عوارض آب زرشک افت فشار خون است، کسانی‌که دارای فشار خون پایینی هستند باید مصرف آن را به حد اعتدال برسانند. همچنین سبب خونریزی بینی، تهوع و تحریک کلیه می‌شود.

خانم های باردار از مصرف زیاد آب زرشک به شدت خودداری کنند و در ارتباط با مصرف آن با پزشک خود مشورت کنند، زیرا آب زرشک رحم را تحریک می‌کند و احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد. همچنین مصرف آب زرشک در کودکان زیر ۵ سال باید کنترل شود.

چه زمانی آب زرشک بخوریم؟

زمان مصرف آب زرشک به مشکل شما بستگی دارد، برای مثال برای پاکسازی کبد باید آن را به صورت یک لیوان ناشتا و یک لیوان قبل از خواب مصرف کنید. برای لاغری می‌توانید بعد از هر وعده غذایی آب زرشک بنوشید.

آب زرشک چه مدت ماندگاری دارد؟

حتما به یاد داشته باشید که آب زرشک را در بطری شیشه‌ای نگهداری کنید، مدت زمان ماندگاری آن در یخچال حدودا یک هفته است، برای اینکه ماندگاری آب زرشک را بیشتر کنید آن را بجوشانید و اجازه دهید سرد شود و سپس هر زمان خواستید، میل کنید.

اما بهترین کار این است که زرشک تازه را داخل فریزر نگهداری کنید و هر زمان نیاز داشتید مقداری از آن را بردارید و آبگیری کنید.

کلام آخر

آب زرشک حاوی ویتامین و مواد مفید بسیاری است، که شما می‌توانید روزانه مصرف آن را در برنامه غذایی خود داشته باشید. کسانی که سرفه خشک دارند از مصرف آب زرشک خودداری کنند زیرا سبب بدتر شدن سرفه می‌شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *