مقالات

آشنایی با انواع قهوه‌ ساز‌

انواع قهوه ساز

انواع قهوه ساز چیست : قهوه ساز یک وسیله کارآمد برای هر خانه، حتی اگر یکی از اهالی آن از طرفداران پر و پا قرص نوشیدن قهوه می‌باشد. این جمله‌ی معروف از کاساندرا کلر نویسنده‌ی آمریکایی که می‌گوید: تا زمانی که قهوه در جهان وجود دارد، اوضاع مگر می‌شود بد باشد؟ می‌تواند افرادی را که به نوشیدن قهوه علاقه‌ی چندانی ندارند را به این فکر فرو ببرد که این نوشیدنی مگر چقدر می‌تواند خوب باشد. بیشتر افرادی که قهوه می‌نوشند، اصولا زمان زیادی در روز نیاز دارند تا بیدار بمانند که این نوشیدنی در عین خوشمزگی، نیاز خواب آن‌ها را بخش زیادی رفع می‌کند. آشنایی با انواع دستگاه های قهوه ساز ، چگونگی عملکرد آن، برای بیشتر افراد، به جهت چشیدن این طعم بی‌نظیر و یا استفاده مداوم از آن، خالی از لطف نیست. با ما همراه باشید.

قهوه ساز چیست ؟

این سوال که قهوه ساز چیست جواب ساده‌ای دارد، همانگونه که از نام آن مشخص است، به دستگاهی گفته می‌شود که در آن قهوه درست می‌کنند. امروزه این دستگاه طرفداران زیادی حتی در بین افرادی که زیاد قهوه نمی‌نوشند پیدا کرده است، دلیل آن هم ظاهر چشم گیر آن می‌باشید همچنین کار کردن با آن بسیار آسان است. قهوه ساز‌های مدرن را با نام قهوه ساز فیلتری اتوماتیک می‌شناسند. قهوه‌ای که از این دستگاه تهیه می‌شود، قهوه فیلتری یا دمی نام دارد که در کافه‌ها به آن قهوه فرانسه می‌گویند. این قهوه نسبت به اسپرسو و حتی قهوه ترک غلظت کمتری دارد و کمی آبکی‌تر است. نوع سنتی این دستگاه‌ها قهوه ساز‌های دستی می‌باشند که بستگی به سلیقه افراد دارد که دوست دارد قهوه‌ی خود را به کدام سبک بنوشد.

انواع دستگاه قهوه ساز

قهوه ساز فیلتری یا دمی چگونه عمل می‌کند؟

برای آماده‌سازی یک قهوه‌ی دلچسب، طرز کار انواع دستگاه قهوه ساز برقی به این شکل هست که در شروع، پودر قهوه را در داخل فیلتر فلزی یا حتی کاغذی موجود می‌ریزید و سپس فیلتر را در داخل قیف دستگاه قرار دهید. در مرحله‌ی بعد، به مخرن آب که در این دستگاه تعبیه شده است، آب سرد اضافه می‌کنیم. در آخر دستگاه را روشن کرده که باعث به جوش آمدن آب و هدایت آن به سمت قیف می‌باشد. در بیشتر موارد یک قوری در قسمت خروجی انواع دستگاه قهوه ساز وجود دارد که پس از ترکیب قهوه و آب جوش، قهوه‌ی تهیه شده وارد این قوری می‌شود و شما می‌توانید درون فنجان خود بریزید و آن را میل بفرمایید.

انواع قهوه ساز

قهوه ساز‌های بسیاری در بازار وجود دارد که بعضی از آن‌ها کاربرد آن‌ها بیشتر در شرکت‌ها و یا کافه می‌باشند و تعدادی از آن‌ها برای منزل هم مناسب می‌باشد. انواع دستگاه قهوه ساز به صورت دستی یا برقی موجود می‌باشد. چه در انواع قهوه ساز برقی و چه در انواع قهوه ساز دستی می‌توان هر نوع از قهوه دلخواهمان را تهیه نمود اما بخاطر داشته باشید که برای انتخاب باید ملاک هایی را در نظر داشت. قبل از انتخاب باید انواع دستگاه قهوه ساز را بشناسیم. ما یکی از انواع دستگاه قهوه ساز را یعنی قهوه ساز فیلتری که بسیار پرکاربرد است را در بخش بالا برای شما توضیح دادیم حال می‌خواهیم به توضیح انواع دیگر قهوه ساز بپردازیم، پس با ما در ادامه‌ی مقاله همراه باشید.

֎ دستگاه قهوه ساز کپسولی (برقی)

این نوع قهوه ساز بسیار پر هزینه است و برای افرادی که قیمت دستگاه برایشان اهمیتی ندارد و فقط می‌خواهد قهوه‌ی آن‌ها سریع آماده شود، کاربرد دارد. این نوع قهوه ساز زیاد رایج نیست ولی برند نسپرسو آن در ایران تا حدودی شناخته شده است. قهوه ساز کپسولی، قهوه در کپسول آن قرار دارد درست مثل چای کیسه‌ای که چای در آن قرار دارد و هر کپسول برای یک نفر استفاده می‌شود. کپسول‌های آن درجات مختلف قهوه را دارند و در طعم‌های متفاوتی می‌باشند که با توجه به سلیقه‌ی افراد نوع‌های مختلف آن استفاده می‌شود. در کل طرز استفاده از این دستگاه بسیار آسان می‌باشد و با قرار دادن کپسول درون دستگاه قهوه‌ی شما آماده‌ی نوش جان کردن می‌باشد.

انواع اسپرسو ساز

֎ فرنچ پرس (دستی)

این دستگاه در سریع‌ترین زمان قهوه را آماده می‌کند و کار کردن با آن بسیار راحت می‌باشد. روش کار کردن با این دستگاه به این صورت است که در محفظه‌ی فرنچ پرس به مقدار لازم قهوه ریخته می‌شود و سپس آب جوش روی آن می‌ریزید پس از مدتی تعمل می‌توانید اهرم دستگاه را به سمت پایین فشار دهید تا تفاله‌های قهوه در ته ظرف بمانند و قهوه‌ی دبش و داغ شما آماده‌ی ریختن در فنجان دلخواه شما و نوشیدن می‌باشد. این دستگاه در مدل‌ها و رنگ‌های مختلفی در بازار به فروش می‌رسد.

انواع دستگاه های قهوه ساز

֎ آئروپرس

این دستگاه برای کسانی که در اداره کار می‌کنند یا مسافرت مناسب است. این دستگاه بیشتر شبیه فرنچ پرس بوده و دارای ۳۵۰ فیلتر ایروپرس و یک نگهدارنده و قهوه ساز اصلی می‌باشد. مانند فرنچ پرس یک اهرم پیستون مانند دارد و کار کردن با این دستگاه ساده می‌باشد و به راحتی قابل جا به جایی در مکان‌های مختلف می‌باشد.

انواع دستگاه اسپرسو ساز

֎ قهوه ساز ویتنامی

این قهوه ساز معمولا برای قهوه‌های یخ کاربرد دارد و طرز کار این قهوه ساز ساده اما زمان بر می‌باشد و به این گونه است که داخل یک لیوان شیشه ای، شیر غلیط می‌ریزیم و بعد از آن قهوه ساز را در دهانه لیوان می‌گذاریم سپس فیلتر رویی آن را بر می‌داریم و پودر قهوه در آن می‌ریزیم مجدد فیلتر رویی را روی پودر قهوه می‌گذاریم آب جوش اضافه می‌کنیم و درپوش را بر روی آن قرار می‌دهیم. به آرامی عصاره قهوه از زیر قهوه ساز به لیوان وارد می‌شود و وقتی عصاره قهوه در لیوان ریخته شد با شیر ترکیب کرده و به آن یخ اضافه می‌کنید و قهوه شما آماده‌ی نوشیدن می‌باشد.

قهوه ساز ویتنامی

֎ قهوه ساز کمکس (دستی)

از انواع قهوه ساز دستی دیگر می‌توان به کمکس اشاره کرد که این دستگاه در سبک شیشه و شبیه به ساعت شنی می‌باشد. در بالای این قهوه ساز دستی فیلتر کاغذی را با قهوه پر کرده و روی آن بسیار آرام، آب جوش می‌ریزیم و می‌بینیم که به صورت قطره‌ای و آهسته قهوه‌ی آماده در ظرف زیرین آن ریخته می‌شود. این دستگاه مناسب عاشقان قهوه می‌باشد که با صبر، حوصله و علاقه، قهوه‌ی دلخواه خود را تهیه می‌کنند.

قهوه ساز کمکس

֎ قهوه ساز وکیوم یا خلا (سایفون)

این دستگاه شما را بیشتر یاد شیمی‌دان‌ها و لوله‌های آزمایشگاه می‌اندازد تا یک دستگاه قهوه ساز! این دستگاه دارای دو جایگاه متصل به هم می‌باشد که روش کار این دستگاه به این شکل می‌باشد که در ظرف پایینی آب ریخته می‌شود و در زیر آن شعله روشن می‌کنند. در ظرف بالا قهوه ریخته می‌شود. ظرف بالایی در قسمت انتهای آن دارای فیلتر می‌باشد. جنس این فیلتر معمولا الیاف شیشه‌ای یا فلزی یا حتی کاغذی می‌باشد. با به جوش آمدن آب، بخار آب حاصل از جوشیدن آب به ظرف بالایی منتقل می‌شود و با قهوه‌ی موجود در آن مخلوط می‌شود. سپس شعله را خاموش می‌کنند تا با استفاده از کاهش فشار و ایجاد خلا، این بار آبی که البته با قهوه ترکیب شده، به محفظه‌ی پایینی ریخته شود. قهوه‌ی شما آماده است. می‌توانید آن را در لیوان ریخته بنوشید و لذت ببرید. جنس محفظه‌های این دستگاه معمولا شیشه‌ای می‌باشد.

قهوه ساز وکیوم یا خلا

֎ نسکافه ساز

این دستگاه از انواع قهوه ساز می‌باشد که بسیار رایج بوده و کاربرد زیادی دارد. در این دستگاه می‌توان انواع مدل‌های قهوه‌ی مورد نظر و خاص خودتان را به راحتی تهیه کنید.

قهوه ساز چیست

֎ قهوه‌ی ترک ساز

با استفاده از این نوع از قهوه ساز می‌توانید بسیار ساده و راحت قهوه‌ی ترک درست کنید. البته این نوع از قهوه را می‌توانید در صورتی که مایل باشید در قهوه ساز‌های برقی نیز تهیه کنید.

قهوه‌ی ترک ساز

֎ قهوه ساز‌های دو نفره

این نوع از انواع قهوه ساز بسیار مناسب برای تمامی مکان ها، مثل اداره، خانه‌ها و کافی شاپ‌ها به دلیل زیاد بودن مشتری‌ها و شلوغ بودن این مکان‌ها بسیار کاربردی و مورد نیاز می‌باشد. طرز کار آن ساده می‌باشد و دو فنجان قهوه همزمان برای شما آماده خواهد کرد. قهوه‌ی به کار برده شده در آن هم قهوه‌ی معمولی می‌باشد.

֎ دستگاه اسپرسو ساز

قهوه‌ی غلیظ پر انرژی که کافئین زیادی هم دارد در دنیای قهوه، اسپرسو نامیده می‌شود. تعداد زیادی از نوشیدنی‌ها از اسپرسو تهیه می‌شوند که می‌توان به نوشیدنی‌های معروف و خوش طعمی مثل آمریکانو، موکا، کاپوچینو و لاته اشاره کرد. گفته می‌شود برای افزایش حافظه وتمرکز نوشیدن اسپرسو بسیار مفید می‌باشد. اسپرسو همچنین در مواقعی که به زمان بیشتر برای بیدار ماندن برای تکمیل پروژه‌ی خود یا درس خواندن نیاز دارید، خوردن این نوع قهوه می‌تواند برای شما بسیار کمک کننده باشد و از احساس خواب آلودگی شما جلوگیری کند.

اگر شما فردی بسیار مشغول هستید و زمان کاری شما زیاد هست وجود یکی از انواع دستگاه اسپرسو ساز در منزل یا محل کار شما ضروری می‌باشد. اگر تا به حال اسپرسو نخوردید، بدانید که این نوشیدنی بسیار خوش عطر و بو اما تلخ است و مطابق با سلیقه همه‌ی افراد نمی‌باشد. طرز کار این دستگاه بدین شکل است که، در فشار بسیار زیاد، آب جوش درون دستگاه اسپرسو ساز از قهوه گذرانده می‌شود. باید میزان فشار این دستگاه کنترل شود. این دستگاه به حالتی اسپرسو تهیه می‌کند که مقداری کف روی قهوه شکل می‌گیرد. ساز کار انواع اسپرسو ساز شبیه به هم می‌باشد.

انواع دستگاه قهوه ساز

انواع دستگاه اسپرسو ساز

  • نیمه اتوماتیک
  • اتوماتیک
  • تمام اتوماتیک
⇐ اسپرسو ساز برقی

این اسپرسو از انواع دستگاه اسپرسو است که با برق کار می‌کنند و به نسبت کارایی حرفه‌ای دارند. این دستگاه در زمان کوتاهی اسپرسوی دلخواه را برای شما تهیه خواهد کرد. طرز کار این دستگاه نیز به صورت تک شات یا دبل می‌باشد که قهوه در فیلتر دستگاه ریخته می‌شود و قهوه را کمی فشرده می‌کنید و آب به مقدار لازم درون محفظه‌ی آن قرار می‌دهید و سپس دستگاه را به برق زده و روشن می‌کنید تا اسپرسو شما حاضر شود.

⇐ اسپرسو ساز خانگی

این دستگاه برای افرادی استفاده می‌شود که علاقه به خوردن اسپرسو در هر زمانی که بخواهند، بدون این که به کافه بروند دارند. خرید یک دستگاه اسپرسو ساز برای هر خانه‌ای وسیله‌ای خوب و کاربردی می‌باشد. اندازه‌ی این دستگاه مناسب برای جایگیری در دکوراسیون آشپزخانه و زیبا کردن نمای آن می‌باشد. کارکرد این دستگاه هم بسیار آسان می‌باشد.

⇐ اسپرسو ساز کپسولی

این اسپرسو ساز انواع از اسپرسو ساز می‌باشد که به صورت فوری و با گذاشتن کپسولی که در آن مواد اسپرسو وجود دارد، در درون دستگاه، آماده می‌شود. این دستگاه معمولا در کافه‌ها استفاده شده و کار با آن حرفه‌ای می‌باشد.

⇐ اسپرسو ساز مینی

اسپرسو ساز مینی از انواع دستگاه اسپرسو ساز می‌باشد که مناسب برای محل کار و جا به جایی می‌باشد زیرا این دستگاه کوچک و سبک بوده و به راحتی قابل انتقال است و همچنین اسپرسو ساز مینی نیازی به برق ندارد.

⇐ اسپرسو ساز مسافرتی

این نوع از انواع اسپرسو ساز ، برای مسافرت افرادی که زیاد اسپرسو مصرف می‌کنند یا زیاد به سفر‌های کاری می‌روند بسیار مناسب می‌باشد. این دستگاه اگر از نوع برقی باشد با باتری ماشین نیز قابل شارژ می‌باشد، اما نوع غیر برقی آن نیز وجود دارد.

֎ موکا پات

موکا پات که همان قهوه‌سازی است که معمولا روی گاز قرار می‌گیرد. این قهوه ساز از انواع قهوه ساز می‌باشد که می‌توان با آن قهوه اسپرسو حرفه‌ای که در دستگاه‌های حرفه‌ای تهیه می‌شوند را تهیه کرد که یک دستگاه بسیار مفید می‌باشد و تمام قهوه خور‌ها باید یکی از این دستگاه‌ها در وسایل خود داشته باشند. این دستگاه از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه‌تر از دستگاه‌های اسپرسو ساز می‌باشد و می‌تواند جایگزین خوبی برای دستگاه‌های گران قیمت اسپرسو باشد. موکا پات دارای سه بخش می‌باشد که یک قسمت آن فضای پایینی است که آب در آن ریخته می‌شود، یک فضای میانی دارد که در آن قهوه می‌ریزند، این فضا دارای فیلتر می‌باشد و آخرین فضا، فضای بالای آن است که عصاره قهوه در آن ریخته می‌شود.

روش کار این دستگاه نیز به این صورت است که آبی که در محفظه‌ی پایینی گرم می‌شود رفته رفته از لوله‌ای قیف مانند با وجود فشار بخار موجود به فضای میانی رفته و با قهوه موجود در فضای میانی مخلوط شده و عصاره گرفته شده از آن از مسیری لوله مانند به فضای بالایی می‌رود و اسپرسو شما آماده می‌باشد. موکا پات نوع برقی آن نیز در بازار موجود می‌باشد.

قهوه ساز موکاپات

کلام آخر

در این مقاله از سری مقالات بازرگانی وزیری به بررسی انواع قهوه ساز پرداختیم و دانستیم که قهوه ساز چیست. قهوه امروزه یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار می‌باشد که با خاصیت‌هایی که دارد بسیار بر ذائقه امروزی خوش درخشیده است. اما با تنوع زیاد نوشیدنی‌های متشکل از قهوه دستگاه های تهیه این نوشیدنی ها نیز بسیار متنوع شده اند بنابراین برای داشتن نوشیدنی دلخواه خود باید ابزار و وسیله مورد نظر خود را نیز تهیه نمایید. بنابراین شناخت انواع دستگاه قهوه ساز بسیار به شما برای خرید کمک می‌کند. همچنین شما می‌توانید انواع اسپرسو ساز را از فروشگاه ما با بهترین قیمت تهیه نمایید. در صورت داشتن هر گونه سوال یا ابهام و یا نکته ای در رابطه با این مقاله از طریق کامنت با ما مطرح نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *